نانو مواد گستران پارس

کاربرد نانو ذرات اکسید روی در صنعت تایر و لاستیک

در این نوشته قصد داریم تا با کاربرد نانو اکسید روی در صنعت تایر و لاستیک آشنا شویم.
در سال های اخیر، افزودن نانو ذرات ترکیبات مختلف به منظور بهبود خواص لاستیک ها و به طور خاص تایرها، کاربرد فراوانی پیدا کرده است. حضور نانو ذرات به دلیل پیوندهایی که در مقیاس اتمی بین آنها و ترکیبات لاستیک صورت می گیرد، علاوه بر این که خواص فیزیکی آنها را بهبود می دهد باعث افزایش مقاومت سایشی، افزایش استحکام (بهبود خاصیت مکانیکی )، بهبود خواص حرارتی، افزایش حد پارگی و حد شکستگی و زیبایی ظاهری لاستیک می شوند. همه این عوامل موجب ایجاد محصولی مرغوب، با کیفیت عالی، زیبا و بازارپسند که توانایی رقابت در بازارهای جهانی را داشته باشد، می شود. بر اساس تحقیقات به عمل آمده چندین ماده نانومتری در صنایع لاستیک سازی کاربرد فراوانی یافته اند که از این جمله می توان به نانو ذرات اکسید روی ، نانوذرات کربنات کلسیم ، نانوذرات آلومینا ، نانوذرات الماس، نانورس و فولرین ها اشاره نمود.


یکی از کاربرد نانو ذرات اکسید روی به صورت عمده در صنعت لاستیک سازی است و باید میزان ناخالصی های مس و منگنز و آهن موجود در آن به حداقل رسیده باشد. مصارف زیاد اکسید روی مربوط به عایق بودن آن در مقابل جریان الکتریسیته و هدایت الکتریکی، ظرفیت حرارتی زیاد، خاصیت چسبندگی خوب، قدرت پوشش عالی، مقاومت کافی در مقابل اشعه مخصوصاً اشعه ماوراء بنفش و داشتن ثابت دی الکتریک متوسط آن است. اکسیدروی در صنعت لاستیک سازی نقش شایانی داشته و یکی از معمول ترین فعال کننده ها است. همچنین سبب کاهش زمان پخت شده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. در ضمن فعال کنندگی مقاومت حرارتی را نیز افزایش می دهد.
نانو ذرات اکسیدروی (ZnO nanoparticles) ذراتی غیرآلی بوده که به دلیل سطح موثر بسیار زیاد از لحاظ شیمیایی بسیار فعال هستند. کوچکی کریستال ها و خاصیت غیرچسبندگی آنها باعث شده که نانو ذرات اکسید روی به صورت پودر زرد رنگ کروی و متخلخل باشد. استفاده از این نانو ذرات در لاستیک باعث صافی و همواری شکل ظاهری، زیبایی و ظرافت بخشیدن به آن، افزایش دوام لاستیک و حفظ استحکام در دمای بالا و بهبود حد پارگی، طول عمر زیاد، مقاومت سایشی(خاصیت ضد اصطکاکی و سایش) و ... می شود که همگی اینها به صورت تجربی ثابت شده است. بهبود خواص فیزیکی لاستیک در اثر اضافه شدن نانو ذرات اکسید روی، ناشی از پیوند ساختار نانوذرات اکسید روی با مولکول لاستیک است که در مقیاس اتمی صورت می‌گیرد.
شرکت نانو مواد گستران پارس آمادگی ارائه پودر نانو ذرات اکسید روی را در مقیاس آزمایشگاهی و صنعتی با بهترین قیمت و کیفیت به مجموعه های دانشگاهی و صنعتی دارد.
به منظور استعلام قیمت خرید صنعتی با ما در تماس باشید.
www.namago.ir
021-76871493

منابع:
۱- راسخون
۲- شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

سبد خرید